Je vission keeper Ke kořenům a jednou ze tří zakladatelek této organizace. Do přírodního pohřebnictví se zamilovala během studia na brněnské Katedře environmentálních studií. V roce 2012 napsala o půvabech ekopohřebnictví diplomovou práci s názvem "Až umřu, zasaďte na mně jabloň." Společně s kolegyní Monikou Suchánskou a Správou pražských hřbitovů založila Les vzpomínek a 6 let byla jeho správkyní. Ekofunebračkou je srdcem, duší i tělem. Působí jako obřadnice a průvodkyně pozůstalých a předává své zkušenosti skrze konzultace, přednášky a workshopy. Věří, že i ke smrti je možné přistupovat moudře, otevřeně, kreativně a hravě. Kromě alternativních pohřbů ji baví toulání v přírodě a skládání ukolébavek.
Blanka je od ledna 2022 na mateřské dovolené, přesto se na ní můžete obracet v těchto záležitostech:
přednášky a lektorování
komunikace s médii
supervize pro absolventky Kurzu doprovázení
konzultace v oblasti přírodního pohřebnictví (založení a správa přírodního hřbitova, vývoj ekologických pohřebních produktů a služeb, založení alternativní pohřební agentury či spolku)
Alžběta je spoluzakladatelkou Ke kořenům, čtyři roky doprovázela pozůstalé při tvorbě obřadů na nevšedních místech. Už během studií sociální práce se věnovala tématu smrti ve vztahu k dětskému světu, když psala o doprovázení onkologicky nemocných dětí. Pracovala v lesní školce a v dětském klubu Cesty domů na Olšanských hřbitovech. Lektoruje kurz Smrťáček a pořádá Den naděje v Lese vzpomínek. Mluvit s dětmi o smrti, když společně pohřbívají mrtvý hmyz, ji přijde stejně přirozené jako sbírání kaštanů.
Alžběta se nyní věnuje zejména svým dvěma dětem Elíškovi a Violce.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
pořádání workshopu Smrťáček - aneb Jak doprovázet děti při setkání se smrtí
organizace Dne naděje - letní vzpomínkové slavnosti za zemřelé děti
Do týmu Ke kořenům ji přivedla hudba. Obřady doprovázela zprvu jako hudebnice, po absolvování kurzu Doprovázení pozůstalých v roce 2019 se stala také průvodkyní a obřadnicí posledních rozloučení. Podílí se také na správě pražského Lesa vzpomínek. Současně pečuje o chod lesní školky a školy ZeMě a pod Plaváčkem vede lekce plavání pro děti s rodiči. Žije s mužem a třemi dětmi v Řevnicích u Prahy. Jejím přáním je vnášet téma smrti do povědomí širší veřejnosti a podporovat pozůstalé při vlastní tvorbě posledních rozloučení.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
kontaktní osoba pro sjednávání a organizaci posledních rozloučení v Praze a okolí
K otázkám spojeným s koncem života ji v roce 2012 zavedla osobní zkušenost s doprovázením umírajícho člena rodiny a s následnou přípravou posledního rozloučení. Po nahlédnutí do této oblasti z pozice pozůstalé si začala klást otazky, zda by některé věci nešly dělat jinak - šetrněji a uctivěji jak k lidem, tak i k přírodě. Tato cesta ji dovedla k organizaci Ke kořenům, které se později stala součástí.
Pro Terezu je smrt učitelka. Věří, že rozpravy o umírání a otevírání témat spojených s naší vlastní konečností, dávají člověku možnost prožít život ve větší opravdovosti a upřímnosti k sobě samému i k okolnímu světu. Tereza pracuje v Lese Vzpomínek, kde pomáhá pozůstalým s tvorbou i realizací osobitých obřadů posledního rozloučení, jimiž také provází.
Miluje lesy a výtvarničení všeho druhu. Vede pravidelné tvořivé workshopy pro seniory v komunitním centru Elpida. Mimo pohřebních obřadů provází jakožto ceremonialistka již pátým rokem i dalšími přechodovými rituály.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
kontaktní osoba pro pozůstalé v pražském Lese vzpomínek
doprovázení pozůstalých obřadem posledního rozloučení v Praze a okolí
První osobní setkání se smrtí v roce 2000 jí změnilo život. Od roku 2016 se věnuje doprovázení umírajících, jejich blízkých a pozůstalých v rámci své iniciativy Na konci dechu.
Součástí týmu Ke kořenům je od roku 2019. Společně s kolegyní Monikou Suchánskou spolutvořila studii Údolí vzpomínek - prvního přírodního hřbitova v Brně.
V Ke kořenům působí jako průvodkyně pozůstalých obřadem posledního rozloučení v Brně a okolí. Sdílí své zkušenosti skrze konzultace, přednášky a workshopy. Spoluvytváří nové produkty, pečuje o web a vnitřní záležitosti spolku.
Kromě smrťácké práce vede v Brně meditační skupinu a facilituje ženské poradní kruhy. Jejím přáním je přinášet do společnosti témata přechodových životních stavů včetně smrti, vědomého žití, umírání a doprovázení. Věří, že nás to vede k vědomějšímu, radostnějšímu i zodpovědnějšímu životu.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
kontaktní osoba pro pozůstalé v Brně a okolí - doprovázení obdobím truchlení
doprovázení pozůstalých obřadem posledního rozloučení v Brně a okolí
O přírodním pohřebnictví se dozvěděla při studiu na Katedře environmentálních studií v Brně, oslovilo ji propojení přírody s jedinečnými a citlivými obřady posledního rozloučení. Časem jí zavolalo pomáhat v Lese vzpomínek a podporovat osvětu svobodnějšího rozloučení. Od roku 2020 se stala členkou Ke kořenům a každým rokem se více zamilovává do umění doprovázet.
Spoluvytváření obřadu s pozůstalými je pro ni cenným časem naslouchání, otevírání dveří a podpory, aby si sami pozůstalí mohli vybrat, kudy se vydají, aby uctili jedinečnost každého životního příběhu. Ivka doprovází pozůstalé obřadem posledního rozloučení na přírodním hřbitově Údolí vzpomínek v Brně a jeho okolí, organizačně pečuje o kurzy doprovázení Ke kořenům, lektoruje přednášky a Smrťácké rozhovory.
Vědomí smrtelnosti ji obohacuje a přináší více vděčnosti do života. Miluje svého muže, spontánní tanec, lesy, hory a hřejivá lidská setkání. Přeje si, abychom byli odvážní při zkoumání (nejen posledních) přání.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
doprovázení pozůstalých obřadem posledního rozloučení v Brně a okolí
přihlášení na kurz Doprovázení pozůstalých obřady posledního rozloučení Ke kořenům
S tématem přírodního pohřebnictví se setkala v roce 2015. A od té doby zkoumá téma smrti, tajemství života. Vnímá, že téma smrti je duchem doby zahnáno do oblasti tabu. Je přesvědčena, že otevřené přizvání tématu konečnosti do života, může být návodem jak žít laskavě, moudře a s respektem a že postoj jednotlivce pak postupně mění i celospolečenský pohled na tuto tématiku. Spolu~pracuje na akcích Ke kořenům konaných nejen v Brně. Tím se připravuje k samostatnému doprovázení pozůstalých a přípravě posledních rozloučení, k práci obřadnice.
Věnuje se lektorské činnosti v oblasti jógy. Podílí se na vedení meditační skupiny. Facilituje ženské poradní kruhy.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
asistence při doprovázení pozůstalých obřadem posledního rozloučení v Brně a okolí
Monika je nejzkušenější česko-slovenskou ekofunebračkou co se týče zakládání přírodních hřbitovů. Jako spoluzakladatelka stála nejen u zrodu Ke kořenům, ale také u vzniku pražského Lesa vzpomínek, brněnského Údolí vzpomínek, zvolenské Zahrady spomienok a nejnověji i košického Lesa spomienok. O přírodním pohřebnictví napsala bakalářskou i diplomovou práci z pohledu kulturní antropologie. Čtyři roky byla správkyní Lesa vzpomínek, a potom se vrátila na své rodné Slovensko, kde se věnuje přírodnímu pohřebnictví pod křídly organizace Živica. S Ke kořenům stále lektoruje Kurz doprovázení a pečuje o propojení česko-slovenského pohřebnictví s mezinárodním ekofunebráckým hnutím. Jedním z jejich snů je, aby každé město mělo svůj přírodní hřbitov. Do práce Ke kořenům vnáší uzemnění a nadšení.
Obracet se na ní můžete v těchto záležitostech:
poradenství při zakládání a správcovství přírodních hřbitovů